Co jsou a k čemu slouží Bachovy květové esence

Bachovky – Crab Apple

Bachovy květové esence, též často nazývány „bachovky“ jsou květové extrakty z 38 nejedovatých, planě rostoucích rostlin, které objevil a popsal počátkem dvacátého století anglický lékař Dr. Edward Bach.

Zjistil, že skutečnými příčinami nemocí jsou naše psychické stavy – např. snaha ovládat, přílišné nadšení, nerozhodnost, hrůza, strach, pochyby, beznaděj, deprese, neklid, netrpělivost, zármutek, slabost… Během své lékařské praxe si všímal reakcí pacientů na ostatní lidi, povahových rysů a nemocí, které se u nich objevily.

Dr. Bach vytvořil 7 skupin esencí zaměřených na strach, nejistotu, nezájem o přítomnost, osamělost, přecitlivělost na vnější vlivy, skleslost a zoufalství, přílišnou péči o jiné.

Hlavním přínosem bachovek je to, že harmonizují naše pocity (může se jednat o strach, úzkost, deprese, stav vyhoření i fyzické únavy, o samotu, či „létání myšlenkami v oblacích“,…..) a tím nás stabilizují, pomáhají také nastartovat samoléčící síly organismu a urychlují uzdravování a rekonvalescenci. Esence nenahrazují lékařskou péči, ale mohou ji velmi dobře doplnit a podpořit.

Účinky Bachových esencí

Bachovy květové esence působí na to, čemu říkáme negativní emoce – např. strach, vyčerpanost, nedostatečné sebevědomí, pýcha, přílišné nadšení, apod.

Esence Dr. Bacha nám pomáhají tyto pocity harmonizovat, dostávají nás do reality, kdy se na sebe a na svou situaci a pocity můžeme podívat objektivně a činit tak rozhodnutí bez emocí. Umožňují nám postupně odloupnout slupky, které jsme si nasadili, abychom přežili v tomto světě a tím nám postupně pomáhají odkrývat to, kdo skutečně jsme, jaký je cíl a smysl našeho života a vrátí nám naši odvahu vydat se na svou cestu a uskutečnit své sny a přání.

Bachovy květové esence jsou naprosto bezpečné, nevyvolávají závislost, nežádoucí účinky ani alergie a nelze se jimi předávkovat. Bachovky nemají žádnou kontraindikaci a lze je kombinovat se všemi ostatními formami léčení (klasická medicína, homeopatie, fytoterapie, tradiční čínská medicína, …). Lze je používat jednotlivě, nebo namíchat směs (maximálně 7 esencí dohromady).

Konzultace s klientem

Při konzultaci Bachových esencí  je třeba objevit příčiny současného stavu klienta, pochopit chování a postoje, které k němu vedly a najít správnou cestu ven. Naslouchám tomu, co klient říká a pomalu s ním rozkličuji jeho situaci. Nakonec namíchám lahvičku esencí. Konzultace trvá obvykle 30-60 minut, v případě komplikovaného stavu i déle.

Po 4 týdnech (v akutním případě častěji, dle potřeby) měním kombinaci Bachových esencí podle aktuálních pocitů klienta.

Esence je třeba vybírat dle negativních stavů, ve kterých se nacházíme, léčí svými jemnými vibracemi, neléčí nemoc jako takovou (není to lék), ale její psychickou příčinu.

K vašim potížím se vždy budu snažit přistupovat celostně a volit co nejlepší řešení. Zároveň Vás musím upozornit, že nejsem lékař a konzultace se mnou nenahrazuje lékařskou péči, ani lékařské stanovení diagnózy. Bachovy esence nejsou v České republice uznaným a doporučovaným léčebným postupem a podle zákona jsou považovány pouze za doplňky stravy.

Ve své praxi používám Originální Bachovy květové esence dovezené z Anglie.

Jednoduché užívání i dávkování

Dospělí i děti standardně 4x denně 4 kapky z užívací namíchané lahvičky kdykoli během dne. Nehraje roli zda před jídlem, po jídle nebo mezi jídly, kapou se buď kapátkem přímo do úst nebo do nápoje. Jejich účinnost nesnižuje kofein ani mentol. Nejsou známi žádné kontraidikace, vhodné i pro těhotné a kojící maminky.

Krizová esence – Rescue Remedy

Je první pomoc a prostředek 1. volby, který si můžeme obstarat a použít, kdykoli potřebujeme. Seznam indikací pro Krizovou esenci by vydal na několik samostatných článků, v krátkosti alespoň několik z nich (v těhotenství na stres, napětí, různé strachy, paniku, přecitlivělost, výkyvy nálad, nervozitu, nevolnosti, závratě, …).

  • Oliva (Olive) – na velkou fyzickou únavu a vyčerpání (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).
  • Vlašký ořech (Walnut) – na změny a ochranu před vnějšími vlivy (využití v těhotenství, které je nepřetržitých 9 měsíců změn, také při jakékoli přecitlivělosti – na jídlo, pachy, situace při porodu jako esence přechodu – může pomoci vyvolat porod po termínu nebo spustit zastavený porod, v šestinedělí pro matku i miminko na snadnější přizpůsobení se nové situaci).
  • Kejklířka skvrnitá (Mimulus) – na známé strachy, které dokážeme pojmenovat jako např. strach z komplikací, z vyšetření, z porodu, z bolesti, z nástřihu hráze, z císařského řezu, strach jak zvládnu péči o miminko, jestli budu dobrá matka, …(využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).
  • Snědek okoličnatý (Star of Bethlehem) – na šoky, traumata a jejich následky, např. odběr plodové vody a další vyšetření, císařský řez, porod kleštěmi nebo vakuumextraktorem, extrémně bolestivý nebo vyčerpávající porod, šokové stavy při porodu a po něm (krvácení, infekce, zástava srdce, embolie, alergická reakce na léky,…), porod je rodičkou subjektivně vnímán jako traumatizující i přesto, že z medicínského hlediska nedošlo k žádným komplikacím, novorozenci, kteří trpěli nedostatkem kyslíku, nedonošené a postižené děti, potraty,…).
  • Červený kaštan (Red Chestnut) – na strach o druhé, v tomto případě o miminko (využití v těhotenství, při porodu i v šestinedělí).

Krizovou esenci Rescue Remedy lze zakoupit na mém e-shopu:Krizové kapky Rescue Remedy

Pro koho jsou Bachovy esence vhodné?

Bachovy esence jsou vhodné pro každého – děti, dospělí, těhotné i kojící ženy. Můžeme je též použít pro naše domácí mazlíčky.

Bachovky použijeme nejen v kritických životních situacích (šok, stres, úraz,..), ale i v každodenním životě, kdy prožíváme nepříjemné pocity v určitých situacích (př. návštěva zubaře, před operací, jednání na úřadě..) nebo v kontaktu s určitými lidmi.

Opatrnost je třeba při podávání Bachových esencí alkoholikům nebo vyléčeným alkoholikům. Esence kápneme do horkého nápoje, aby se odpařil alkohol, a pak užít. Vhodnou formou u Rescue Remedy (Krizové esence) jsou dětské kapičky Rescue Kids, které neobsahují alkohol.

Vyrábějí se i esence přímo pro zvířata, jako u dětí jsou kapky bez alkoholu. I pro Vaše zvířátka mohu kapičky podle rozboru situace namíchat.